Nawigacja
Czytelnia » Artykuły » Chanoyu- Droga Herbaty
Artykuły
Chanoyu- Droga Herbaty
Czyli o ceremonii parzenia herbaty w kulturze Japonii


Każdy, kto od dłuższego czasu jest na stronie On-anime, pewnie zauważył, że jest tutaj wielu koneserów herbaty. Jednak czy wiecie jak ważną rolę w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni odgrywa ten napój?

Herbaciany obrzęd w kraju samurajów to wyraz szacunku dla drugiego człowieka i dla piękna, nazywa się chanoyu, chadō lub sadō, jego celem jest oczyszczenie duszy i zharmonizowanie się z naturą. Herbata do Japonii dotarła z Chin, gdzie w okresie dynastii Tang (618-907) picie jej było już obyczajem, jednak sama ceremonia picia herbaty powstała w XV wieku. Rytuał został stworzony przez buddyjskiego mnicha Murata Suko i szoguna Ashikaga Yoshimitsu, ale jego obecna forma jest wynikiem wielu lat przeobrażeń. Obowiązująca dziś forma chanoyu została wprowadzona w drugiej połowie XVI wieku.


W ceremonii, wbrew temu co można sądzić po nazwie, najważniejsze nie jest samo picie napoju, ale raczej wszystko to, co ono poprzedza oraz to, co dzieje się w trakcie delektowania się herbatą. Zaproszeni goście, zgodnie z tradycją zaczynają od zwiedzania ogrodu pełnego piękna i spokoju, krocząc krętą, kamienną ścieżką ku pawilonowi.



Przed wejściem opłukują dłonie i przepłukują usta, co symbolizuje oczyszczenie ciała i umysłu. Altana powinna być jak najprostsza, bez zbędnych mebli, czy dekoracji, gdyż nie powinny odciągać nas one od przeżyć duchowych. Pobyt w pawilonie herbacianym, urządzonym minimalistycznie, rozpoczyna się od podziwiania eksponatów służących do zaparzania herbaty oraz wykaligrafowanej sentencji zen. Uczestnicy ceremonii zachwycają się dekoracją tokomy, czyli wnęki, w której umieszcza się obraz, kaligrafię lub kompozycję kwiatową.



Następnie gospodarz, który jest jednocześnie mistrzem ceremonii wsypuje sproszkowaną zieloną herbatę matcha do miseczki i zalewa ją gorącą wodą. Kolejną czynnością jest intensywne mieszanie herbaty narzędziem, które przypomina pędzel, mającą na celu wytworzenie piany.



Gdy herbata jest już gotowa goście spożywają ją z jednego naczynia, którego brzeg ociera się specjalną serwetką. Miseczkę powinno się trzy razy obrócić dookoła i obejrzeć, zanim pociągnie się pierwszy łyk. Herbatę można pić głośno siorbiąc. Rytuał jest powtarzany dla każdego gościa, tak długo aż uczestnicy podziękują za herbatę.

Uczestnictwo w ceremonii jest z pewnością niezwykłym przeżyciem, pozwalającym zapomnieć o zgiełku współczesnego świata. Jednak nam pozostaje tylko pomarzyć o chanoyu.
Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
1
Plazma 21 Października 2015r. 13:03
Nie było takiego tematu? Tak, czy siak za krótkie.
1
Cezi 21 Października 2015r. 15:56
Ale 10 żeby zaorać pole to dasz >:D
1
Allsee 21 Października 2015r. 19:42
Sprawdzałam, było o sake i jedzeniu, ale nie o herbacie. :P Następne artykuły będą dłuższe ^^
1
Cezi 19 Października 2015r. 17:05
Jestem dumny że miałem wgląd na to "zakulisowo" xD
1
Allsee 19 Października 2015r. 17:07
Następnym razem już nie będziesz miał xd
2
Raziz 19 Października 2015r. 16:57
Gdybym nie był miłośnikiem kawy, to zapewne bym się skusił ^^
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2024
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.