Nawigacja
Czytelnia » Opisy » A Ty gdzie trafisz po śmierci?
Opisy
A Ty gdzie trafisz po śmierci?
Mocne studio, mocny tytuł i mocna tematyka… cóż, pozostaje mi tylko sprawdzić Wasze metryczki i zaprosić ze sobą do pewnego baru. Gdybym miała sobie wyobrazić najcudowniejsze miejsce na ziemi to zapewne byłby to właśnie Quindecim. Bar w którym toczy się akcja anime autorstwa Yuzuru Tachikawy.
Miejsce ciemne, przerażająco piękne. Kontuar baru, skąpany w miękkim świetle wydobywającym się z misternej rozety, owija swoją przytłaczającą mocą.
Za kontuarem baru wysoki, białowłosy mężczyzna ze stoickim spokojem dopieszcza każdy milimetr szklanego kieliszka.
W powietrzu unosi się intrygujący zapach tajemnicy i… śmierci?
Gdyby tak można było być malutkim pajączkiem, wślizgnąć się niezauważenie i zawisnąć cichutko na pajęczynie w rogu sali, by obserwować to wspaniałe widowisko!
Jednak nie! Nie można. Nie wolno. Są zasady, a zasady jasno stanowią – każdy, kto wejdzie do baru musi zagrać w grę.
Grę w której stawką jest wieczne potępienie albo wybawienie. Grę w której nie pomoże taktyka ani spryt, ani nawet szczęście. W grę, która wydobędzie z dna duszy demony i najciemniejsze sekrety.

Na początku poznajmy dostojnego władcę baru - Decima. Jest on jednym z arbitrów w grze o życie, który ma władzę decydować o warunkach gry. Jako jeden z arbitrów decydujących o losach dusz, ma wgląd w życie, wspomnienia i najskrytsze, najbardziej zakopane grzechy ludzkie. Decim ze swoją zastygłą, znudzoną miną, zimnym spojrzeniem i stoickim spokojem prowadzi po kolei bohaterów przez meandry ich przeszłości, ich grzechów. Pozwala on swoim gościom wybrać grę, w której wygrana jest jedyną drogą do wyjścia z piekielnego baru. Goście nieświadomi jeszcze czekającej ich rozgrywki zdecydują się niemal z desperacją na wszystko, byleby opuścić to miejsce.Przeciwieństwem ponurego Decima jest Chiyuki – tajemnicza towarzyszka barmana jest swego rodzaju stażystką. Asystuje podczas sądów nad duszami, obserwując i ucząc się zasad oceniania ludzkich istnień. Dziewczyna jest czarnowłosą, długonogą pięknością, która nie posiada żadnych wspomnień, nie wie jak ma na imię, ani co tak naprawdę robi w tym miejscu. Z biegiem czasu odkrywa w sobie pewne pokłady empatii, których arbitrowie dokonujący osądów muszą być pozbawieni. Podczas szkolenia często próbuje usprawiedliwiać, nawet tylko dla samej siebie, ludzkie życia i czyny. Jest więc kompletnym przeciwieństwem niemal despotycznie trzymającego się zasad Decima. Dziewczyna mozolnie próbuje rozwikłać zagadkę swojego istnienia oraz zrozumieć zasady funkcjonowania otaczającej ją rzeczywistości.


Quindecim, bar o którym mowa, jest tylko kawałkiem miejsca do którego trafiają dusze. Wraz z kolejnymi odcinkami poznajemy równie barwnych bohaterów, co do których nasz własny osąd na pewno z początku nie będzie jednoznaczny.
Pozostaje Nam tylko w ciszy obserwować bieg zdarzeń, walkę o ludzkie życia, ponurą rzeczywistość zaświatów i rozwój emocji w sercach, które dawno przestały już czuć lub czuć nigdy nie powinny.


Mam nadzieję, że powyższe można uznać za krótki opis tego tytułu.
Tytułu, który w mojej ocenie jest jednym z absolutnie najlepszych anime z jakimi się spotkałam.

Ponad to, że tematyka jest mi szczególnie miła ( Psychologiczne? Dramat? Thiller? Same słodkości!) to i studio, które każdy zapewne już poznał, po raz kolejny udowadnia, że doskonale zna się na tym, co robi.
Death Parade jest serią, która pokazuje jak powinien wyglądać standard dla produkcji anime.
Studio wypuściło bowiem 12 odcinków, z których żaden nie jest słaby, a każdy ich aspekt – od oryginalnego openingu, przez kreskę, efekty wizualne, po bogatą fabułę czy mnogość ciekawych i charakterystycznych postaci - jest jego mocną stroną.

Jestem przekonana, że ten tytuł, który jest skierowany raczej do starszej widowni i który porusza niecodzienną dla widza tematykę, będzie świetną rozrywką i podróżą z której nie żałuje się ani jednej minuty. A także jedną z tych historii do których chętnie się wraca i które sprawiają, że już zawsze trochę w nich zostajemy.edit
Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
rex 17 Maja 2018r. 16:32
Super recenzja,to anime mam już od dawna w zakładce "do obejrzenia" i chyba obejrzę je jeszcze szybciej!
0
savelnie 4 Września 2017r. 22:41
Cudna kreska, świetny klimat, dobrze dobrane postacie, mądra fabuła. Z niemal każdego odcinka można wyciągnąć coś sensownego, morał, a zarazem pouczenie. Naprawdę polecam, niewątpliwie jedno z najlepszych anime, jakie widziałam!
0
Yuuukii_Chan 25 Sierpnia 2017r. 12:02
Jeden z moich ulubionych tytułów. Kreska genialna, fabuła też, soundtracki też niczego sobie. Są odcinki lekkie, ale też bardzo mocne i wtrząsające. Po zakończeniu serii długo nie mogłam się pozbierać. Nie wiedziałam co mam z siebie wydusić, łzy lały się po policzkach bez opamiętania. Zdecydowanie seria warta polecenia :D
0
Flower 4 Czerwca 2017r. 19:27
Do świata Toradory albo Mahou shoujo Madoka magica
0
Hache 21 Września 2016r. 15:51
Czy wiadomo coś o drugiej serii? :)
-3
Kazuo 13 Września 2016r. 16:47
Mnie do Rosji zabiorą
2
Tsukuyo 7 Września 2016r. 21:15
Ile razy bym się nie zastanawiała, to nie mogę znaleźć wad tego anime. Z jednej strony trudna i ciekawa tematyka skłaniająca do przemyśleń, a z drugiej po prostu znakomite show. U mnie Death Parade leży w bardzo wąskim gronie najlepszych anime. :)

Rada dla tych, którzy anime mają jeszcze przed sobą - oglądajcie do końca, po endingach czasami dzieją się ważne rzeczy.
1
Etrems 25 Sierpnia 2016r. 16:13
Dzięki tej recenzji szczerze zaciekawiło mnie to anime i nie zawiodłam się. Świetny tekst i świetne anime,polecam :D
1
mojoonpc 21 Sierpnia 2016r. 21:19
10/10 Polecam każdemu
1
Oliviaa22 18 Sierpnia 2016r. 22:01
Już wiem jakie będzie kolejne anime za jakie się wezmę. Chciałam już wcześniej obejrzeć ten tytuł, ale jakoś mnie nie ciągnęło do niego. Teraz jednak mam wielką ochotę na obejrzenie. Zapowiada się coś bardzo dobrego.
1
Kujo Nozomi 18 Sierpnia 2016r. 20:21
Zapowiada się ciekawie ;p na pewno obejrzę.
1
fordcat 16 Sierpnia 2016r. 22:20
Powiem tak, zaciekawiło mnie. Nie pozostaje mi nic innego jak zacząć oglądać.
1
Abstrackt 16 Sierpnia 2016r. 15:49
Znowu 12/10, polecam użyszkodnika i zabieram się za oglądanie. :D
1
Akazawa 16 Sierpnia 2016r. 15:49
Konsto otwórzmy własne Quindecim :D
2
roc14 16 Sierpnia 2016r. 14:35
Może jestem przewrażliwiona i szukam dziury w całym, ale te gify przeszkadzają mi trochę w czytaniu opisu.
0
konsta 16 Sierpnia 2016r. 15:47
Wciąż szukam jakiejś metody na to, żeby możliwie urozmaicić tekst a jednocześnie żeby nie został przysłonięty, ale często jest to ciężki orzech do zgryzienia. Choć nie ukrywam, zbudowanie trzech gifowych kadrów obok siebie w środku nocy też było wyzwaniem :D
To dla mnie na pewno cenna uwaga na przyszłość - postaram się opracować coś, co przykuje uwagę w mniej agresywny sposób! ^^

<wiesz, taki sposób konsty na art *.* >
1
Ginko 16 Sierpnia 2016r. 16:19
Fakt, za dużo ich. Na moje oko spokojnie wystarczyłby ten na początku (idealnie tam pasuje), któreś trzy małe w środku i tyle.
0
konsta 17 Sierpnia 2016r. 0:09
Done! ^^
1
DawajSoka 16 Sierpnia 2016r. 11:07
Świetnie konsto! :3
I te meandry xD
Uwielbiam czytać coś ze zwrotami, jakich ja sama bym nie użyła, gdyż po prostu nigdy bym na to nie wpadła :D
Bardzo zaciekawiłaś mnie tą serią, a recenzja jak zawsze jest bez zarzutu :3
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2020
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.