
Zaczynając ten temat, trzeba cofnąć się troszkę do historii, konkretnie do roku 1860. Właśnie wtedy narodził się Jigorõ Kanõ, ojciec tej dyscypliny. Kanõ wychował się w zamożnej rodzinie. Jego dziadek miał własną fabrykę sake, a jego ojciec z racji tego że nie był najstarszym z synów, nie dostał w spadku tego interesu tylko został kapłanem shintõ i urzędnikiem. Dzięki swoim wpływom wysłał Jigorõ na Uniwersytet Tokijski w roku 1877.
Kanõ w wieku 20 lat był znikomej postury (niezbyt wysoki, około 45 kg) przez co często mu dokuczano. Za namową przyjaciela rodziny zaczął trenować Jiu-jitsu. Trafił do szkółki Tenjin Shin'yō-ryū. Po roku intensywnych treningów, uzyskał tytuł "shihan" (mistrz) i został asystentem instruktora. Doskonalił swoje umiejętności, dodawał kolejne ciosy i chwyty tylko po to żeby koniec końców, stworzyć nową sztukę walki Kano Jiu-Jitsu lub Kano Jiu-Do. Łatwo więc wywnioskować że genezą Judo jest Jiu-Jitsu.
Koniec historii, czas przejść do teorii, którą niemal znam na pamięć.
W Judo są stopnie uczniowskie (kyu) i mistrzowskie (dan). Kiedyś judoką nazywano adepta z co najmniej 4 kyu a na wszystkie poniżej mówiono kenkyu-sei ale w chwili obecnej zostało to ujednolicone i każda osoba trenująca judo jest nazywana judoką.
Sensei mówiono na osobę która miała 4 dan lub więcej.
Stopnie Kyu w Judo
* 6 kyu, rokyu – biały pas
* 5 kyu, gokyu– żółty pas
* 4 kyu, yonkyu – pomarańczowy pas
* 3 kyu, sankyu – zielony pas
* 2 kyu, nikyu – niebieski pas
* 1 kyu, ikkyu – brązowy pas
-----------------------------------
* 1 dan, shodan – pas czarny
* 2 dan, nidan – pas czarny
* 3 dan, sandan – pas czarny
* 4 dan, yodan – pas czarny
* 5 dan, godan – pas czarny
* 6 dan, rokudan – biało-czerwony
* 7 dan, shichidan – biało-czerwony
* 8 dan, hachidan – biało-czerwony
* 9 dan, kyudan – czerwony
* 10 dan, judan – czerwony
Aby zdobyć kolejny pas, trzeba zdawać egzaminy. Na początku wskakujemy na biały pas a z czasem i chęcią na kolejne. Na owym egzaminie sprawdza się, czy judoka opanował wszystkie chwyty wymagane na ten stopień.
Jednakże cała ta sprawa jest troszkę poplątana ponieważ, powyżej 3 kyu są czasami brane pod uwagę wyniki sportowe, od 7 dana mają często charakter honorowy. Stopnie 7 i 8 są wielkim zaszczytem gdyż są przyznawane przez Europejską Federację Judo a 9-10 nadaje Międzynarodowa Federacja Judo.
W tej części wspomnę jeszcze o stroju każdego judoki. Resztę wyjaśnię w drugiej części ^^
Adept Judo ćwiczy w stroju zwanym Judogą. Jest ona stworzona z grubego, bawełnianego materiału aby podczas sił działających na nią podczas rzutów jej nie rozerwać. Składa się ona z 3 części:
- zubon (spodnie)
- uwagi (górna część)
- obi (pas)
Istnieją dwa kolory tego stroju, biały i niebieski. (Ja osobiście jestem posiadaczem niebieskiej wersji z zielonym obi). Te kolory zostały ustanowione jedynie po to by można było rozróżnić przeciwników. Judogi są szyte z ustalonymi zasadami. Na przykład nogawka nie może kończyć się więcej niż 5 cm nad kostką. Jeżeli te kryteria są niespełnione, zawodnik zostaje zdyskwalifikowany z turnieju.
To by było na tyle w części pierwszej. Dziękuję za uwagę ^^