Nawigacja
Czytelnia » Artykuły » Japońskie psy
Artykuły
Japońskie psy
Troszkę o znanych pieskach.
Oglądając anime zapewne nie raz napotkaliście się na sceny z pieskami, które niekoniecznie są zwyczajnymi kundelkami jakie widzimy na ulicy. Japońskie psy posiadły już niezliczone historie o przyjaźni i heroizmie dzięki czemu niektóre z nich dziś są uważane za narodowy skarb.
Oto kilka japońskich ras psów, które każdy z nas mógł zobaczyć.

Shiba Inu


Shiba inu jest pieskiem znanym na całym świecie. Jego charakter jest z reguły niezależny, jednak gdy zdobędzie się jego zaufanie może zmienić się w bardzo lojalnego i przywiązanego do właściciela psiaka. Wbrew pozorom shiba jest dość chciwy w stosunku do swoich zabawek i gdy spróbuje się mu coś zabrać może wystąpić u niego agresja, która czasem z połączeniem lojalności do właściciela zmienia się w dość dziwny spektakl.
Do 30 października 2015 roku na terenie zachodniego Tokio funkcjonował sklep, w którym rolę sprzedawcy przejął powyższy piesek. Turyści z całego świata zjeżdżali się by go zobaczyć, a ten witał ich z radością.


Możemy go spotkać w anime Persona 3 the Movie: Spring of Birth, Hoozuki no Reitetsu.

Hokkaido


Nazwa Hokkaido pochodzi od wyspy znajdującej się w północnym krańcu Japonii, znany jest również jako pies rodu Ajnów, którzy używali go jako psa myśliwskiego. Piesek jest bardzo usposobiony do niskich temperatur, gdyż na Hokkaido panują srogie zimy trwające nawet do pięciu miesięcy, a temperatury spadają do -12°C.
Podczas polowań psy te musiały niejeden raz walczyć z niedźwiedziami, a do tego była potrzebna niezwykła zręczność i odwaga.
Po dziś dzień jest znany ze swoich myśliwskich zdolności.

Możemy go spotkać w anime Goldem Kamuy.

Akita

Jego nazwa pochodzi od stolicy znajdującej się w regionie Tōhoku w Japoni, której aż 70% powierzchni jest pokryte lasem. Pierwotnie piesek ten był przeznaczony do polowań na jelenie i dziki. 5000 lat temu towarzyszyły one one samurajom, dzięki czemu znalazły swoje miejsce w japońskiej mitologii i literaturze. Według legendy Cesarscy Samuraje byli tak bardzo zafascynowani tymi psami i wierzyli, że jeśli jeden z nich umrze niehonorowo dostałby drugą szansę rodząc się w ciele Akity, by móc umrzeć broniąc swojego pana odzyskując przy tym honor.
Psy te tak dobrze radziły sobie z dziećmi, że w wioskach rybackich rodzice mogli spokojnie pójść na łowy pozostawiając dzieci pod opieką Akity, które ich broniły i pilnowały by nie oddalały się od domu.
Jeden z Akitów zwany hachiko dostał nawet swój własny pomnik. Pies ten czekał wiernie w tym samym miejscu przez prawie 10 lat przy przy tokijskiej stacji w dzielnicy Shibuya na przybycie swojego pana, który niespodziewanie zmarł w swoim miejscu pracy. Pierwszy pomnik został odsłonięty w kwietniu 1934 roku na stacji obok stacji shibuya, niestety został on później przetopiony w ramach gospodarki wojennej w 1948 roku, po tym fakcie zamówiono drugą figurę u syna oryginalnego twórcy. Nową figurę odsłonięto w sierpniu tego samego roku.

Powstała również druga wersja pomnika, która ukazuje hachiko ponownie spotykającego swojego pana. Pomnik stanął w marcu 2015 roku na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego, na którym właściciel hachiko przeprowadzał wykłady.


Akitę możemy spotkać w anime City Hunter, w japońskim filmie Hachiko monogatari z 1987 roku, oraz w amerykańskim remake Mój przyjaciel Hachiko z 2009 roku.

A co wy uważacie o powyższych pieskach?

Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
FireCoffe 2 Lutego 2019r. 8:47
Kawaii!
0
ShiroNekoArt 27 Stycznia 2019r. 18:51
Akity i shibusie życie ;3
0
Emiru 2 Listopada 2018r. 19:10
slodziaki
0
Koral 26 Września 2018r. 17:39
ciekawe (:
1
rockcat 17 Września 2018r. 21:30
Ten pies sprzedający papierosy jest dość znany :) Dzięki Esspi za ten art! :)
11
Quote Shadow 27 Sierpnia 2018r. 20:37
Meh daje 4/5 bo nie było sposobów na przyrządzenie i jestem głodny
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2024
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.