Nawigacja
Czytelnia » Felietony » 'Ohayo' - Głupi żart, prowokacja, a może to całkiem serio?
Felietony
'Ohayo' - Głupi żart, prowokacja, a może to całkiem serio?
Jako, że nie ma jeszcze modułu z artykułami postanowiłem napisać ten felieton w newsie. Mam nadzieję, że nikt nie będzie mnie za to gonił z rózgą ^.^. Rozchodzi się oczywiście o nowy magazyn "Ohayo", o którym robi się ostatnio w polskim animowo-mangowym fandomie głośno i to w niezbyt pozytywnych emocjach.
Wydawać by się mogło, że wszystko jest w porządku, widzimy już okładkę, zapowiedź, stronę internetową, a także jest żywy kontakt czytelników z "redakcją"... jednak sprawa wydaje się dość niepokojąca, przyglądając się bliżej można uznać to za akt prowokacji, żartu lub śmiałego projektu kilku dzieciaków. Jednak zacznijmy po kolei.

Rozpocznijmy może od... tak, kim jest redakcja i kto w niej jest? No właśnie, z tym mamy dość poważny problem. "Zespół" jest w sumie anonimowy, nie ma nigdzie nazwisk czy choćby pseudonimów zajmujących się magazynem osób, mam także wrażenie, że za całość redakcji wypowiada się tylko jedna osoba. Największą bolączką jest próba kontaktu, która zazwyczaj kończy się wyzwiskami, dlatego nie udało mi się dowiedzieć niczego co rozwiałoby me wątpliwości na ten temat. Jeśli chodzi o stosunek z potencjalnym czytelnikiem "redakcja" traktuje nas jak intruzów czy szkodników ("śmiecie się o coś pytać? To nasz magazyn!"), nie sądzę więc, by odpowiadali za to zbyt dojrzali ludzie (człowiek?).

Cóż, na razie moje wątpliwości co do strojenia sobie żartu lub stworzenia prowokacji jedynie się pogłębiają.

No ale nie zrażam się, zdarza się nawet najlepszym kilka błędów - poszukajmy dalej i idąc moim tropem zwątpienia przyjrzyjmy się okładce. Moim zdaniem jest ona niezbyt czytelna (szczególnie logo rażące w oczy), nie sądzę, by ktokolwiek wprawiony w grafice nie potrafił zrobić czegoś podobnego, dlatego nie mogę oprzeć na niej dowodów na faktyczne powstawanie takiego pisma... ale zaraz, czy mamy tu aż 30 recenzji?

Znacząca liczba, tyle tekstów wymaga wielkiego personelu... czy przy tak licznej redakcji mogącej stworzyć ich aż tyle, strona internetowa nie powinna aż się roić od krzątających tu i tam ludzi odpowiedzialnych za treść? Objętość pisma musi być także duża, 30 recenzji, artykuły, 4 plakaty i to za cenę 6,99, najprawdopodobniej bez żadnych reklam w środku? Ceny papieru, druku i wydania jednego takiego egzemplarza raczej się w to nie zmieszczą... odpowiada za to także prywatna osoba, żadne wydawnictwo, które mogłoby nadać zastrzyk finansowy.

Nie, zdecydowanie nie wygląda to za dobrze...

Strona internetowa... chyba...

Strona internetowa to chyba największa kpina... och zagalopowałem się :). Pomalutku.

http://ohayomag.bnx.pl

Tak, pierwsze co się rzuca w oczy to brak wykupionej domeny i korzystanie z darmowych rozwiązań. Nie muszę chyba pisać, że osobę, która zamierza wydać i prowadzić magazyn powinno stać na profesjonalną stronę internetową? Nie będę już tego oceniał, bo tutaj ręce opadają mi najbardziej... powiem tylko, że nic na stronie nie znajdziemy (np. wspomniany brak jakiejkolwiek stopki redakcyjnej).

Cóż, słowem zakończenia - całość wygląda na jeden wielki "żart" i tego się będę trzymał. Jeśli magazyn faktycznie wyjdzie przeproszę na łamach naszej strony całą "redakcję" tego pisma i osobiście zakupię egzemplarz :)

Dodano 19:15
Dzięki TAMM'owi na stronie znalazła się wreszcie stopka redakcyjna... co prawda nazwiska nic nikomu nie mówią, ale to już coś - nie trzeba być znanym by wydawać czasopismo. ;).

Niepokoi mnie jednak nadal to, że wszyscy członkowie redakcji "cenią sobie prywatność" i żaden z nich nie ma konta na żadnym portalu społecznościowym czy jakiejkolwiek wizytówki lub własnego bloga. No cóż, zobaczymy - we Wrześniu powinno się wszystko wyjaśnić ;)
Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
shinozaki 27 Czerwca 2011r. 18:07
wszyscy zaraz się spinają-,- nie macie co robić? poczekajmy do września najpierw zobaczmy jak prezentuje się pierwszy numer. Komentarze potem-,-
0
Yuichi 27 Czerwca 2011r. 21:59
@Shinozaki, ale czy to źle pisać i dyskutować o magazynach o Japonii, na stronie o takiej też tematyce? Takie jest nasze zadanie i taki jest cel strony, oceniać, pisać, dyskutować, rozmawiać o wszystkim, nawet jeśli jeszcze nie wyszło. Nie oceniałem przecież zawartości pisma, którego jeszcze nie ma, a jego otoczkę, która już jest i tak moim zdaniem wygląda ;).
0
barthes8 22 Stycznia 2012r. 17:49
oh shinozaki shinozaki ~
0
Monogatari 27 Czerwca 2011r. 1:06
L-san, błąd! To nie było "cenią" tylko "zalecają sobie prywatność"! XDD
0
Yuichi 27 Czerwca 2011r. 10:26
Niah, faktycznie... ale wydźwięk podobny :)
0
Ichigo 26 Czerwca 2011r. 21:17
No Comment, na temat magazynu ohayo,który w moich oczach oznacza całkowitą klęske nie ma co komentować. Tyle z mojej strony.
0
barthes8 22 Stycznia 2012r. 17:50
z ja mam to samo (+ wyśmiałem ich sobie :D)
0
Lokan 25 Czerwca 2011r. 23:23
Ja tam ich nie winię nic a nic za stronę, sami wiecie nie wydali na rynek ani jednego egzemplarza a dodatkowo ich budżet też "może" być surowo ograniczony, patrząc na dzisiejsze ceny (wliczając w to kochany kufelek piwa do zwilżenia gardła) bez rozpiski sądzę że milionerami nie są i na wszystko ich nie stać : 3

martwią mnie jedynie ich wypowiedzi, jakie pytania wy im zadaliście że tak odpowiedzieli : | (w tym wypadku mogę uwierzyć że robi to banda dzieci). a co do 30 recenzji, po przeczytaniu "redakcji" wnioskuję że do września mogą zdążyć z takim materiałem. oczywiście jeżeli takowe czasopismo wyjdzie osobiście pofatyguję się do najbliższego kiosku, a nawet jak tam nie będzie to się pofatyguję do najbliższego Empika (około 45km od mego skromnego mieszkania), więcej na ten temat się rozczulać nie planuję : 3
0
Conan 25 Czerwca 2011r. 19:09

W skład redakcji wchodzą :
REDAKTOR NACZELNY : Piotr "Hideki" Perłowski
REDAKTOR PROWADZĄCA : Agata "Aaiko" Waszkowska
KOREKTA : Magdalena "Maiko" Korszewska, Weronika Rutkowska
OPRACOWANIE GRAFICZNE : Tomasz "Tai" Radzik (okładka) , Katarzyna Warchlak (logo)
POZOSTALI : Paweł Krakowski, Magdalena "Mea" Pablowska, Sławomir Zimnicki, Karolina Katkowska,
Roksana "Rosa" Kaźmierczak , Konrad "Keita" Kaliszewski , Maciej Woźniak, Sandra "Seiko" Guzowska

0
TAMM 25 Czerwca 2011r. 18:41
To jest prawdziwy finał... ^^
0
Conan 25 Czerwca 2011r. 18:37
Mnie mówiąc szczerze to nie rusza, zignorowałabym~
0
TAMM 25 Czerwca 2011r. 18:35
Finał dziennikarskiego dochodzenia... ^^
0
barthes8 22 Stycznia 2012r. 17:50
Hahahahaha :D
0
Monogatari 25 Czerwca 2011r. 17:00
Oj, po cóż się tak przejmować~? Będziemy pół życia spędzać na dyskusje o magazynach, które uważamy za żart. Tracimy cenny czas na oglądanie anime!
0
Ugu 25 Czerwca 2011r. 17:07
'Tracimy cenny czas na oglądanie anime!' - zabrzmiało to tak, że nie powinniśmy oglądać anime. ; ale wiem co miałaś na myśli[zamiast drążyć dalej tą sprawę,lepiej pooglądać anime] :)
0
Yuichi 25 Czerwca 2011r. 17:11
Cóż, felietony są po to by się wyżalić, miałem z deczka ciężki dzionek, a po prostu taki temat mi się nasunął i sobie, że tak powiem "naprawiłem duszyczkę" ^.^.

W przyszłości tego typu publikacje powinny być mniej "widoczne" i na uboczu (jednak system artykułów się przyda ^.^) więc nie powinny zajmować takiego miejsca :).
0
Ugu 25 Czerwca 2011r. 16:49
No..przez to wszystko stają się 'popularni'..hmmm...
w sumie jak teraz czytam tą okładkę ... to jest błąd w tytule , bo przecież poprawnie jest 'OHAYOU' a nie 'OHAYO' Oo
0
TAMM 25 Czerwca 2011r. 17:01
W przypadku 'Arigato' był ten sam problem... ^^'
Winno być Arigatou... ^^

軽音部よ永遠に! =^ω^=
0
SASAL 26 Czerwca 2011r. 12:55
Po prostu spolszczyli sobie nazwę.
0
SoFarGone 25 Czerwca 2011r. 16:39
hmmmm.....ja bym się nie zdziwił jak by ta gazetka była całkiem spoko no bo gościu wywołał niezłą aferę i pewnie wszyscy piszą o nim na portalach anime&manga......przypadek?? sam nie wiem co już o tym myśleć ale wolałbym powiedzieć po przeczytaniu jej..nawet spoko kupie 2 numer..niż..jakiś amator chciał trochę zarobić-kompletny idiota... cóż albo gościu jest bardzo mądry albo bardzo głupi.
0
Aven 25 Czerwca 2011r. 16:35
Ktoś myślał, że będzie miał łatwą kasę...
0
barthes8 22 Stycznia 2012r. 17:51
I ten ktoś się bardzo pomylił ...
0
Katori 25 Czerwca 2011r. 16:28
strona internetowa najlepsza - w kilka sekund założona tylko logo dodane.
co to w ogóle ma być.. no cóż, zobaczymy
0
TAMM 25 Czerwca 2011r. 16:20
A wiecie, że to nawet ciekawe... ^^
Aż chyba wymaga ćwierć-profesjonalnego zainteresowania... ^^

軽音部よ永遠に! =^ω^=
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2020
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.