Nawigacja
Czytelnia » Recenzje » Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukouse
Recenzje
Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukouse
Zagrajmy w grę...
Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukouse


Rodzaj produkcji: Seria TV
Rok wydania: 2013
Czas trwania: 13x24min
Zalecenia wiekowe: Od 16 lat
Gatunek: Akcja, Horror, Tajemnica, Psychologiczne
Tytuły alternatywne: Danganronpa: The AnimationGrupka 15 elitarnych uczniów z liceum, zostaje porwana do specjalnej, ekskluzywnej szkoły. Ukończenie jej gwarantuje sukces w życiu, jednak bardzo trudno tego dokonać. Dyrektor - niedźwiadek zwany Monokuma – wyjaśnia, że warunkiem ukończenia nauki, jest popełnienie morderstwa. Jedyny sposób to zabić innego ucznia i nie dać się złapać. Jeżeli reszta uczniów odkryje tożsamość mordercy, tylko on zginie, jednak jeśli im się to nie uda, to zabójca odejdzie ze szkoły z dyplomem, a reszta straci życie. Kto spośród 15nastki przeżyje tę krwawą grę?


Głównym bohaterem serii jest Makoto Naegi - do pewnego stopnia przeciętniak, a jednak najbystrzejszy z całej grupy. Wychwytuje szczegóły, które umykają innym, dzięki czemu niejeden raz uratował im skórę przed błędnie wybranym sprawcą przestępstwa.
Wraz z 14 towarzyszami swej niedoli stara się jakoś uwolnić. Próbuje przekonać resztę, że nie muszą się zabijać, mogą żyć razem w spokoju i obmyślać plan ucieczki. Niestety, już pierwszej nocy ktoś dokonuje morderstwa, tym samym podejmując za wszystkich nieodwracalną decyzję.


Reszta bohaterów, to zupełnie zwariowana grupa, istny przekrój osobowości. Mamy więc stereotypowego grubego otaku, wysportowaną pływaczkę, kochającą pączki, mola książkowego z manią prześladowczą i rozdwojeniem jaźni, czy dziewczynę z sylwetką, której pozazdrościłby niejeden kulturysta. Oprócz uczniów mamy też sprawcę wszystkich tych kłopotów, Monokume, który jest maskotką całej serii. I może tylko mi się tak wydaje, ale jest on okropnie irytujący, głównie przez piskliwy głos, ale także z powodu jego zachowania - przez cały czas usiłuje przeszkadzać naszym bohaterom. W pewnym stopniu dzięki niemu, ta historia robi się ciekawsza, gdyż próbuje on na wiele sposobów przekonać porwanych uczniów do zbrodni.

Powiedzmy sobie wprost, fabuła Danganronpy jest jej najlepszym elementem. Trzyma w napięciu i więzi przed monitorem. Mamy tu wszystkie elementy dobrego kryminału: zwroty akcji, zagadkowe morderstwa, wielkie rozwiązania zagadek i tożsamości sprawców. Gdy wraz z bohaterami badamy miejsca morderstw i poszlaki, możemy być nieco skołowani, jednak podczas osobliwych "Szkolnych Sądów" wszystko zaczyna ze sobą współgrać i nie mamy wątpliwości, kto jest sprawcą całego zamieszania. Podczas wspomnianych sądów mamy też okazje oglądać egzekucje, które są swoistymi zwieńczeniami każdego odcinka, efektowne, pięknie animowane i kreatywne jak diabli. Minusem historii może być jej schematyczność, co każdy odcinek najpierw mamy chwilę spokoju, który przeznaczamy na związanie się z bohaterami, następnie morderstwo, śledztwo i sąd. Zmienia się to pod koniec serii, gdzie resztka ocalałych wspólnymi siłami będzie próbować wydostać się ze szkoły. Inną wadą jest to, że ktoś zaznajomiony z grą nie będzie miał przyjemności ze zwrotów akcji i rozwiązaniach zagadek.


Anime oparte jest na grze, ale nie grałam w nią, więc się na ten temat nie wypowiem.Ścieżka dźwiękowa w tej serii nie powala.
Opening zarówno jak ending nie podoba mi się. Utwory są nijakie i nie miałam ochoty ich słuchać, więc najczęściej po prostu je przewijałam. Może komuś przypadną do gustu.
Niektóre serie przyciągają do siebie choćby ścieżką dźwiękową, jednak to anime do nich nie należy. Muzyka w pewnym stopniu pasuje do wydarzeń, ale ogólnie nie zwraca się na nią uwagi.YouTube wideo


Opening: TKDz2b - Never Say Never


YouTube wideo


Ending: Soraru - Zetsubousei Hero Chiryouyaku

Uczestnicy są zmuszeni do walki na śmierć i życie, aby uzyskać jakieś korzyści. Skąd to znamy? Pod tym względem seria przypomina mi trochę Mirai Nikki.


Ogólnie nie lubię oglądać kryminałów, ale mgiełka tajemnicy, która pojawia się w tej serii, przyciągnęła mnie i nie żałuję. Bardzo fajnie było zgadywać, kto może być sprawcą zbrodni, analizować wszystkie poszlaki i przemyślenia uczestników tej śmiertelnej gry.
Dla osób lubiących trochę pogłówkować, wysilić mózgownicę i wcielić się w rolę detektywa, to anime będzie świetne.


Serdecznie zapraszam do oglądania :)

Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
Fanatykanime 8 Lipca 2016r. 21:27
Moje ulubione ^^ Jak usłyszałam, że Amerykanie mogą oglądać drugi sezon 11 lipca ( za 3 dni), zazdrość zżera mnie od środka i rozpaczam, dlaczego nie urodziłam się w Ameryce xp
0
Margo-Chan 22 Maja 2016r. 18:17
Dobra zachęcający opis.... Obejrzę!
3
Astral 3 Stycznia 2014r. 22:12
Ja również polecam. Obejrzałam to i naprawdę mi się spodobało.
1
Grotch 3 Stycznia 2014r. 12:15
Zobaczymy co będzie.
0
Lilith 3 Stycznia 2014r. 0:30
Nie lubię tej czcionki w Twoich artykułach.
0
Vanillia 3 Stycznia 2014r. 15:44
Taką samą mam na profilu :c
Skoro się nie podoba, to trzeba wypróbować inne.
0
Lilith 3 Stycznia 2014r. 15:58
Znaczy ona ogólnie jest spoko, ale nie do dłuższych tekstów. Bynajmniej ja mam takie odczucie.
0
Kaiosei 3 Stycznia 2016r. 3:17
Ciężej się czyta. :|
1
Bardu 2 Stycznia 2014r. 21:39
Wydaję się być ciekawą serią. Muszę wygospodarować trochę czasu i obejrzeć.
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2020
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.