O Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przez dziesięć lat stanowiło oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, będąc zarazem miejscem aktywnej działalności Fundacji Kyoto – Kraków im. Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. 11 lipca 2002 roku Muzeum Manggha odwiedzili cesarz Japonii Akihito i cesarzowa Michiko, co było dla nich niezwykłym wyróżnieniem i wyrazem uznania dla roli ich instytucji. W roku 2005, usamodzielnione decyzją Ministra Kultury, otrzymało status państwowej instytucji kultury, a od roku 2007 działa jako placówka muzealna. Zgodnie z ideą Fundatorów powstał w Krakowie „Dom dla kolekcji sztuki japońskiej”, zgromadzonej głównie przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, a przechowywanej od 1920 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. (Zbiory Sztuki Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego w Krakowie zostały ostatecznie w 2009 roku przejęte w depozyt przez Muzeum Manggha).
Wykorzystując bogate doświadczenia i kontakty, podejmuje wątki związane przede wszystkim ze sztuką, ale także z muzyką, teatrem, filmem, literaturą, filozofią, religią Japonii i Dalekiego Wschodu. Do tej pory prezentowali ponad 100 wystaw, zarówno tradycyjnej sztuki japońskiej, współczesnej grafiki, malarstwa, instalacji, jak i najnowszych japońskich technologii. Niezmiernie dużym zainteresowaniem cieszą się drzeworyty z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Do takich wystaw należą Góra Fuji. Hokusai i Hiroshige, Utamaro. Inne spojrzenie, czy Skarbiec wiernych wasali.
Trzeba też pamiętać o skierowanych do najmłodszych wystawach edukacyjnych, takich jak Japonia z tatami pod stopami oraz Wyprawa do świata samurajów, a także o rodzinnych spotkaniach towarzyszących innym wystawom. Okazjami, które niezmiennie przyciągają dużą liczbę gości, są wydarzenia cykliczne, często związane z japońskimi świętami. Można do nich zaliczyć zarówno comiesięczne Bajki i baśnie japońskie, jak i organizowany co roku japoński dzień dziecka Kodomo no hi.
Występ Chóru Jedwabnego Szlaku
Lokalizacja muzeum:
ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków
tel.: 12 2672703, 12 2673753
fax: 12 2674079
muzeum@manggha.pl
Niebawem będę jechała do tego muzeum, więc napiszę jak było, ale jestem pewna, że warto zobaczyć co tam mają do zaoferowania :)
http://manggha.pl/