Nawigacja
Czytelnia » Opisy » Shokugeki no Souma
Opisy
Shokugeki no Souma
Sztuka kulinarna, w najlepszym wydaniu.
Produkcja: Studio Sentai Filmworks, J.C.Staff, Mainichi Broadcasting.
Data emisji: 04.04-26.09.2015r.
Ilość odcinków: 24x 25min.
Gatunki: Komedia, Szkolne, Ecchci.
Miejscem, w którym zaczyna się historia, jest niewielka restauracja, prowadzona przez Yukihira Jouichirou oraz jego nastoletniego syna Soume. Mimo, że rodzinny biznes nie idzie najgorzej, w pewnej chwili ojciec Soumy, postanawia zamknąć restaurację oraz wysłać go do piekielnie ciężkiej i rygorystycznej szkoły, jaką jest Tootsuki. Poziom nauczania gastronomi w niej jest tak wysoki, że spośród wszystkich uczniów, jedyne 10% jest wstanie ją ukończyć. Wszelkie spory pomiędzy uczniami są rozwiązywane za pomocą "Shokugeki", czyli widowiskowej potyczki na dania. Warunek jest jeden, przegrana osoba zobowiązana jest opuścić teren szkoły. Jak można zauważyć, w Tootsuki, gotowanie jest wszystkim.


Yuikihira Souma, jako główny bohater jest bardzo ambitny, błyskotliwy i posiada nadzwyczajną intuicję, która niejednokrotnie nadrobi jego braki w wiedzy kulinarnej. Z drugiej zaś strony, jest on lekkoduchem. W chwilach największego stresu, wszystko dosłownie po nim spływa, nie robi to na nim najmniejszego wrażenia. Bywają również momenty, w których jest zadziwiająco cichy i tajemniczy, co daje wiele do myślenia. Podczas pobytu w liceum Tootsuki, zdobędzie on wielu przyjaciół, jak również pozna niejednego rywala.

Ogólnie rzecz biorąc, różnorodność postaci jest całkiem spora, choć zdarzają się oklepane schematy. Nie czepiajmy się jednak niewielkich szczegółów, bo przecież nic nie jest idealne. Co ciekawe, przedstawieni nam bohaterowie, uczniowie, absolwenci szkoły czy też elita wśród szefów kuchni, prezentują indywidualne i unikatowe zdolności, o dziwo bardzo pasujące do nich.

Od strony graficznej, "Shokugeki no Souma" wypada wręcz rewelacyjnie. Starannie wykonane postacie, składniki, potrawy, dopełnione żywymi barwami, dają zdecydowanie pozytywny efekt. Podobnie, bardzo realistycznie przedstawione przepisy, sposób przygotowania posiłków. Jedynym, kontrowersyjnym aspektem anime jest to w jaki sposób zostały zekranizowane doznania bohaterów, podczas kosztowania potraw. Ukazane niejednokrotnie sceny, dla jednych mogą być uznane za przesadzone, dla innych wręcz przeciwnie. Serial, nie jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych, więc możecie ocenić osobiście ; ) Jeśli chodzi o muzykę, ścieżkę dźwiękową to jest na zadowalającym poziomie. Wszystko dopasowane do konkretnej sytuacji i współgrające ze sobą.

Dla chętnych, poniżej dorzucam pierwszy opening oraz ending.


Anime, o którym mowa jest jednym z niewielu projektów, odbiegających od schematów. Zbalansowane połączenie komedii i akcji, pozwoli nawet najwybredniejszemu widzowi wygodnie się rozsiąść i cieszyć tym, co zobaczy na ekranie. Ponadto, jeśli ktoś się interesuje, może zaczerpnąć odrobinę wiedzy o kuchni zagranicznej.
Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
 
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
Raziz 11 Grudnia 2015r. 7:15
Starałeś się, a o to właśnie chodzi. Widzę również, że świadomie nie użyłeś synonimu do słowa, które jest powszechnie określane jako niedopuszczalne. Gdybyś o tym nie wiedział, to z całą pewnością zostałoby zastąpione... Ankiety, której brak i nikt (a nie, że tylko ja nie mogę) nie może w niej zagłosować, nie było powodem oraz nie miało wpływu na ocenę. (Może trochę) ^^
0
Smit 11 Grudnia 2015r. 8:09
Hmm.. uznałem, że nie będę dodawał ankiet do każdego jednego artykułu, ale nie miałem też pojęcia, że użytkownicy tak bardzo za nimi przepadają :P Z pewnością zwrócę na to uwagę przy następnej pracy ; )
0
Raziz 11 Grudnia 2015r. 9:19
Nie twierdzę, że ja czy ktokolwiek inny lubi, bądź nie lubi ankiet. W poprzednim artykule Twojego autorstwa takowa ankieta była, zaznaczyłem opcję potwierdzającą moje lenistwo i dupa. Nie działa. Jednak widzę, że jakaś szlachta głosy oddała, a w głosowaniu jak widać dzicz z lasu udziału nie bierze... I rób pan coś robił, a nie marudź. We łbach się od tej władzy poprzewracało! Nie damy się! Liberum Veto!!!
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2024
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.