Nawigacja
Czytelnia » Artykuły » Tanabata- czyli święto zrodzone z legendy
Artykuły
Tanabata- czyli święto zrodzone z legendy
Japonię można kochać za wiele rzeczy. Jedną z nich są z pewnością kolorowe festiwale, które posiadają w sobie magiczny urok. Właśnie to wszystko znajdziemy w Tanabata. Święto, które odbywa się siódmego dnia, siódmego miesiąca jest niezwykłym czasem, gdy para kochanków po trwającej rok rozłące może się wreszcie spotkać, kiedy ludzkie marzenia się spełniają.
Święto obchodzone jest 7 lipca, kiedy dwie gwiazdy północnego nieba- Wega i Altair, rozdzielone przez Drogę Mleczną zbliżają się do siebie.
Według japońskiej legendy Orihime (Wega) była córką Tenkō, króla niebios. Tkająca księżniczka robiła dla swego ojca piękne szaty nad brzegiem Niebiańskiej Rzeki- Amanogawy. Widząc że jej praca zyskała uznanie z jeszcze większym zapałem kontynuowała zadanie. Jednak nie była szczęśliwa, gdyż z powodu zajęcia nie mogła nikogo poznać i się zakochać.
Tenkō dostrzegłszy jej problem zaaranżował spotkanie z Hikoboszhim (czyli gwiazdą Altair)., który mieszkał i pracował jako pasterz po przeciwnej stronie Niebiańskiej Rzeki (Drogi Mlecznej). Kiedy nadszedł dzień spotkania młodzi zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Wkrótce potem wzięli ślub. Świeżo upieczeni nowożeńcy tak bardzo byli sobą pochłonięci, że zaniedbali swoje obowiązki. Dziewczyna przestała tkać szaty, a chłopak pozwolił by jego stado hasało swawolnie po całym Niebie.
Zezłościł się wtedy Tenkō. Rozdzielił zakochanych, których już na zawsze miała odgradzać Niebiańska Rzeka. Zrozpaczona Orihime błagała ojca, by pozwolił jej spotkać się z mężem chociaż ten jeden, ostatni raz. Król widząc jej łzy wzruszył się i pozwolił im na widywanie się każdego siódmego dnia, siódmego miesiąca. W zamian za to kobieta musiała przez pozostały rok tkać szaty dla swego ojca. Przyjęła od razu tę propozycję.
Podczas pierwszej próby spotkania okazało się, że nawet w tę jedyną noc w roku nie mogą być razem, bo niemożliwym było przekroczenie Niebiańskiej Rzeki. Nie było na niej żadnego promu, ani mostu. Jedynym ratunkiem był księżyc, który niestety tej nocy był niewidoczny. Orihime zaniosła się tak wielkim płaczem, że przyleciało stado srok, które utworzyły ze swych skrzydeł most, po którym mogli przejść. Znowu mogli być razem, chociaż na tę jedną noc. Nie zawsze jednak para może się spotkać. Kiedy pada deszcz ptaki nie mogą przylecieć, a księżyc jest niewidoczny przez co muszą cierpieć kolejny rok w oczekiwaniu na następną szansę.

Święto Tanaba wyewoluowało z chińskiego festiwalu pochwały dla różnych umiejętności i zdolności technicznych- Qixi. Było już obchodzone w okresie Edo. Dziewczęta życzyły sobie biegłości w krawiectwie, zaś chłopcy zdolności pisarskich. Obecnie ludzie piszą życzenia na tanzaku, czyli małych kawałkach papieru i wieszają je na bambusowych krzewach. Japończycy wierzą, że para niebiańskich kochanków jest tak szczęśliwa z ponownego spotkania, że spełnia wszystkie ludzkie marzenia.
Tanzaku
W niektórych rejonach kraju puszcza się na rzekach stroiki z bambusa lub pali je na zakończenie festiwalu.
Jest to bardzo kolorowe święto. W powietrzu powiewają ozdobne wstęgi i szarfy. Odbywają się liczne defilady, wybory miss Tanaba, konkursy na najpiękniejszą dekorację. Wszędzie jest pełno stoisk z jedzeniem i różnego rodzaju grami.
Do najbardziej znanych należy festiwal w Sendai, który trwa aż trzy dni oraz w mieście Hiratsuka, który jest największym w rejonie Kantō.
Żródła:
http://blogpanienki.salon24.pl/632296,tanabata-japonskie-swieto-powstale-z-legendy
http://www.trzecinajemny.pl/artykuy/wita-i-festiwale-w-japonii

Żródła zdjęć:
http://www.japan-guide.com/e/e5158.html
https://theberkshireedge.com/eyes-sky-tanabata-compelling-star-festival-ages/
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=125889469
http://www.gettyimages.com/event/shonan-hiratuska-tanabata-festival-500382605
Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
 
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
CrazyQueenKier 17 Maja 2017r. 20:31
Piękna legenda, dobrze napisana. ^^
0
AmaiShi 19 Lutego 2017r. 16:12
Ciekawa ciekawostka ^^
Czekamy na więcej takich.
Świetnie układasz zdania przez co czyta się to naprawdę świetnie.
Oby tak dalej! ;3
0
Raziz 26 Sierpnia 2016r. 21:25
Sroki nie występują w Japonii, jednak można je zobaczyć na południu kraju: Kagoshima, Nagasaki, ogólnie tamte rejony ^^ Czyli jakieś ziarno prawdy jest zawarte w micie.
1
AyumiChan 25 Sierpnia 2016r. 9:01
Świetnie się czyta, czekam na więcej ^^
2
Mija 24 Sierpnia 2016r. 9:45
3 razy tak :D
Mam nadzieję, że napiszesz więcej takich ciekawostek bo bardzo miło się to czyta C:
1
konsta 23 Sierpnia 2016r. 23:20
Bardzo lekko i bardzo ciekawie przedstawiona legenda i strasznie fajny temat!
//chętnie poczyta więcej takich!
0
barthes8 24 Sierpnia 2016r. 21:59
artykuł fajny tylko te ułożenie obrazków psuje mi efekt D:
lol dlaczego to napisałem jako odpowiedź do komentarzem konsty xD
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2024
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.