Nawigacja
Czytelnia » Felietony » KPDP #1 – Czym żył świat anime w 1995 roku?
Felietony
KPDP #1 – Czym żył świat anime w 1995 roku?
Ohajoszki Onanimiści! Niezmiernie miło mi zaprosić Was do pierwszej części naszej wspólnej podróży w czasie, oto przed Wami Kirinkowy Powrót do Przeszłości - dziś o roku 1995.
Poproszę podkład dźwiękowy!

Zapewne powinnam zacząć od pytania: z czym Wam się kojarzy ten rok? ewentualnie czy byliście już wtedy na świecie? Dla przypomnienia – rok 1995 to ten, kiedy drogą denominacji złotówki drastycznie spadła w Polsce liczba milionerów, starsi oglądali najnowszego Bonda – Golden Eye, młodsi pierwszą część zwariowanych przygód Chudego i Buzza Astrala w Toy Story, a ci, którym nie przypadło do gustu ani jedno ani drugie, pakowali się na pierwszy polski Przystanek Woodstock. W tym samym roku Chojnacki z Piaskiem życzyli Budzikom Śmierć a Liroy wydał Alboom pokryty czterokrotną platyną.
Skoro wiemy już gdzie nasza machina czasu wylądowała, możemy przejść do roku 1995 w świecie anime. Oto wybór pięciu tytułów filmów i serii anime, które, choć w pewnym stopniu, definiują ten rok.

1. Neon Genesis Evangelion
Dwudziestosześcioodcinkowa seria powstała w oparciu o mangę Sadamoto Yoshiyuki o tym samym tytule. Jej emisja od października 1995 do marca 1996 zaowocowała licznymi pozytywnymi recenzjami i niegasnącą mimo upływu lat popularnością. Utrzymana w klimacie Sci-Fi, pełna akcji przy zachowanej warstwie psychologicznej historia ma miejsce w 2015 roku, kiedy to świat staje na krawędzi zagłady. Wtedy właśnie po raz drugi w Tokyo pojawiają się Angels, ogromne, śmiercionośne maszyny wojenne. Nadzieją ludzkości stają się Evangelions, potężne maszyny podległe NERV – agencji specjalnej United Nations. Tylko one są w stanie stawić czoła Angels, jednak możliwości ich wykorzystania są ograniczone. Evangelions mogą być sterowane jedynie przez garstkę bardzo konkretnych osób – nastolatków urodzonych 14 lat wcześniej, 9 miesięcy po tym jak Angels pojawiły się po raz pierwszy w Tokyo. Jednym z pilotów jest Ikari Shinji, syn szefa NERV. Jak sobie poradzi z czekającymi na niego zadaniami? Jak potoczyły się losy Ziemi w czasie drugiej inwazji Angels? Tego dowiecie się oglądając Neon Genesis Evangelion!

2. Ghost In the Shell
Powstały w oparciu o mangę thriller Sci-Fi obfituje zarówno w sceny akcji jak i bardziej artystyczne wizje czy dylematy filozoficzne. Stawia wyjątkowo aktualne w świecie zaawansowanej technologii pytania o tożsamość jednostki, jej misję i rolę. Stanowi on część większego uniwersum opartego na wizji autora mangi - Shirow Masamune. Trwają prace nad amerykańską aktorską wersją tej produkcji, a bracia siostry Wachowski przyznały, że film był dla nich inspiracją przy tworzeniu Martixa.
Historia jest osadzona w 2029 roku, kiedy to zaawansowane możliwości cybernetyki pozwalają ludziom zastąpić niemal każdy ich organ wersją robotyczną. Dzięki temu słabi stają się silnymi a umierający otrzymują nowe życie. Dziewiąty Wydział Bezpieczeństwa Publicznego miasta Niihama – oddział złożony z jednostek sztucznej inteligencji, cyborgów i zwykłych ludzi – prowadzi dochodzenie w sprawach korupcji i terroryzmu. Major Motoko Kusanagi, która w związku z wypadkiem w dzieciństwie otrzymała w pełni robotyczne ciało, wraz ze swoim kompanem Batou i specjalistą do spraw informacji Ishikawa zostali skierowani by wypełnić istotne zadanie wyśledzenia hakera znanego jako „Władca Marionetek”. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak się wydawało.

3. Slayers
Dwudziestosześcioodcinkowa seria emitowana w 1995 roku doczekała się licznych prequeli i sequeli, by jeszcze szerzej przedstawić zawartą w light novel i mandze historię autorstwa Kanzaka Hajime, Araizumi Rui i Yoshinaka Shouko. Produkcja wpisuje się w nurt przygodowo-komediowy z elementami nadprzyrodzonymi. Co powiecie na trochę magii?
Potężna, chciwa czarodziejka Lina Inverse podróżuje po świecie kradnąc skarby złupione przez bandytów, którzy mają nieszczęście skrzyżować z nią swe drogi. Banda złodziejaszków będąca jej ostatnią ofiarą czeka żądna zemsty z zasadzką w lesie. Gdy Lina wdaje się w bójkę z łotrzykami, niespodziewanie pojawia się Gourry Gabriey. Sądząc, że ratuje damę w opresji, głupi acz wielkoduszny mężczyzna odpiera atak bandytów i ratuje czarodziejkę. Nieświadomy z kim ma do czynienia postanawia odprowadzić Linę do Atlas City. Czarodziejka, choć niezbyt chętnie, ostatecznie przystaje na jego propozycję. Nie jest ona jednak świadoma, że wśród jej najnowszych łupów znajduje się wyjątkowo potężny magiczny przedmiot. Tym sposobem młoda czarodziejka i jej samozwańczy opiekun stają się celem łowów dwóch tajemniczych postaci, które zapewne pragną wykorzystać ów przedmiot dla swych niecnych celów. Tak właśnie zaczyna się ich przygoda, gra w której stawką może być los świata.

4. Mimi o Sumaseba/ Whisper of the Heart/Szept serca
Czas na dzieło studia Ghibli – ciepły, przeznaczony również dla najmłodszych widzów film obyczajowy powstały w oparciu o mangę Hiiragi Aoi. Jego tytuł w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Jeśli się wsłuchasz” i opowiada historię czternastoletniej dziewczyny, radosnego lekkoducha Shizuku Tsukishima. Jej ulubionym zajęciem w czasie trwających letnich wakacji jest spędzanie czasu w okolicznej bibliotece, gdzie zauważa, że jej gust literacki jest bardzo podobny do upodobań chłopca Seiji Amasawa – odkrywa, że czytane przez nią książki były wcześniej w jego rękach. Gdy pewnego dnia podróżuje lokalnym pociągiem zauważa w nim nietypowego pasażera - siedzącego nieopodal kota. Zastanawiając się czemu owy kot podróżuje pociągiem postanawia go śledzić i dowiedzieć się dokąd zmierza. Tym sposobem dociera do sklepu z antykami prowadzonego przez lutnika o imieniu Nishi, dziadka tajemniczego chłopca z biblioteki. Wkrótce Shizuku i Seiji zostają przyjaciółmi, jednak o ile chłopak jest świadomy i pewny swoich talentów i marzeń oraz wie, jak dążyć do ich spełnienia, dziewczyna wciąż nie jest tego pewna. Sytuacja zmienia się, gdy dziewczynka zauważa w sklepie dziwny posążek kota, który wydaje się do niej szeptać, przemawiać do jej serca i dawać jej inspirację, której tak bardzo potrzebowała. Czy głos popchnie ją do podjęcia decyzji, które zmienią jej życie na zawsze?

5. Mobile Suit Gundam Wing
Wierni fani serii! Bardzo przepraszam, jeśli coś pokręciłam, ta seria jest tak obszerna, że moje wąskie horyzonty mogły nie ogarnąć jej bogactwa.
W 1995 roku rozpoczęła się emisja czterdziestodziewięcioodcinkowej serii stanowiącej część większej Gundamowej rodziny, zatem jeśli wciągnie Cię ten mecha świat – z pewnością bez problemu znajdziesz więcej i więcej anime, mang i novel rozwijających wizję tego uniwersum.
Wiele wieków w przyszłość, w roku 195 Po Kolonizacji (AC), Ziemia jest otoczona orbitującymi koloniami kosmicznymi. Kolonialiści są brutalnie ciemiężeni przez siły Sojuszu Ziemskiego, które używają wielkich humanoidalnych maszyn wojennych by utrzymać populację pod swoją kontrolą. Za tyranią stoi tajne stowarzyszenie o nazwie Oz, które przeniknęło do sił wojskowych Sojuszu i naprowadziło je na ich represyjny kurs. Jednak teraz kolonie są gotowe na kontruderzenie – pięciu młodych pilotów wyposażonych w zaawansowane roboty bojowe, zwane Gundamami, zostaje wysłanych na Ziemię by stoczyć partyzancką wojnę z Oz i ich marionetkami w Sojuszu. Rozpoczyna się wojna, która przesądzi o losach ludzkości…


Wszelkie uwagi dotyczące treści i formy artykułu przyjmę na klatę – chcę by ta i kolejne części były dla Was tak dobre, jak tylko jestem w stanie to zrobić : )
Gorąco zachęcam do zamieszczania swoich propozycji anime roku 1995 w komentarzach!
Oceń artykuł:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
Ranma 30 Marca 2017r. 20:28
Ghost in the shell to pierwsze anime które kupiłem, tyle lat minęło że nawet zdążyli wydać fabularną wersję. Oby była lepsza niż DB Evolution
0
GrimReaper 6 Marca 2017r. 20:10
Ghost In the Shell <3
3
brak loginu 16 Lutego 2017r. 17:14
Moje ukochane Slayers <3 Mega sprawa ze ktoś przypomina młodszemu pokoleniu co łączyło nas kiedyś przed telewizorami :3
2
Gandulf 15 Lutego 2017r. 7:25
Dziękuje za Ghibli! <3
0
GrimReaper 6 Marca 2017r. 20:10
uwielbiam :) <3
2
fordcat 14 Lutego 2017r. 19:33
Ja pamiętam jak w tymże roku w Polsacie pojawia się pierwsze anime jakie miałem możliwość obejrzenia. Tak, tak była to Czarodziejka z księżyca.
O matko! Jaki ja jestm stary.
2
konsta 15 Lutego 2017r. 6:36
//jest tylko troszkę młodsza!

Ooooh, mama goniła do przedszkola a ja wsuwałam buciki oglądając ending do ostatniej sekundy *.*
0
fordcat 15 Lutego 2017r. 14:29
No ale były przecież powtórki popołudniu
1
Kirin 15 Lutego 2017r. 11:33
Czarodziejka z księżyca nie mogłaby się nie pojawić w zestawieniu :D
Patrząc na datę jej premiery, spodziewam się, że znajdzie się w artykule o roku 1992 :)
1
fordcat 15 Lutego 2017r. 14:14
Ale w artykule zapytali "z czym Wam się kojarzy ten rok?" no i tak się rozmarzyłem
1
Kirin 15 Lutego 2017r. 15:20
Wiem wiem :) i bardzo dziękuję za podzielenie się wspomnieniami, chciałam tylko odnieść się do samej Czarodziejki, której nie śmiałabym pominąć.
Korzystam ze źródeł anglojęzycznych, więc nawet nie spodziewałam się tam natknąć na informację o polskich premierach :)
0
konsta 14 Lutego 2017r. 10:32
Nie żebym była stronnicza
//wyciąga żelki w nagrodę i wrzuca do Kirinorki

Aaaaale pomysł z kultowymi tytulami lat/epok jest dżinius!
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2024
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.