Nawigacja
Czytelnia » Artykuły » Jak przygotowuje się Onigiri?
Artykuły
Jak przygotowuje się Onigiri?
Czyli krótka instrukcja przyrządzenia jednego z najpopularniejszych japońskich dań. :)



Witaj!

Onigiri jest jednym z najpopularniejszych japońskich posiłków przygotowywanych w różnym stylu. Najczęściej formuje się je w kształt trójkątny oraz w niewielkie kuleczki i jak przyrządzić taką potrawę zamierzam opisać w tym artykule. W ostatnich latach potrawa ta stała się dużo bardziej popularna poza Japonią. Jest to posiłek dość prosty w przygotowaniu w większej ilości. W większości składa się on z ryżu, zaczynajmy więc.




Potrzebne składniki:

Najlepiej krótkoziarnisty ryż japoński (opcjonalnie włoski) - może być taki do sushi
Nori (jadalne wodorosty, na przykład algi morskie do sushi)
Sól
Ziarna sezamu (dodatkowo)
Tuńczyk, majonez, warzywa, łosoś, tofu (dodatkowo na nadzienie)



> Na początek należy przygotować ryż. Najlepiej, żeby był to krótkoziarnisty ryż w japońskim stylu (może być taki do sushi), ponieważ taki dobrze ze sobą się skleja. Może być taki do przygotowywania sushi. Jeżeli nie jesteś w stanie takiego dostać, możesz zastosować również krótkoziarnisty ryż włoski.

Przed rozpoczęciem jego gotowania ryż należy nasączyć wodą oraz opłukać. W tym cel u najlepiej jest wsypać go do miski, do której należy dolać później świeżej wody. Po 25 - 30 minutach odcedzamy ryż za pomocą sitka lub durszlaka. W pewnym momencie tego okresu możemy zacząć gotować wodę na średnim ogniu. W tym celu wlewamy:

* około jednego litra wody na szklankę ryżu brązowego
* około 1 i 1/4 szklanki wody na szklankę w przypadku krótkoziarnistego ryżu białego

do rondla, który nakrywamy pokrywką. Gdy zauważymy, że temperatura wody znacznie przekracza średnią zdejmujemy pokrywkę i wsypujemy do rondla ryż. Gdy temperatura wody będzie już bardzo wysoka zmieniamy ogień na delikatniejszy oraz nakrywamy rondel pokrywką. Biały ryż gotujemy przez mniej więcej 15 - 20 minut, natomiast ryż brązowy przez około pół godziny. Po zakończeniu gotowania najlepiej jest pozwolić ryżowi przez parę minut się ochłodzić.

> Może to być dobry czas na przygotowanie nadzienia, chociaż nie jest ono elementem koniecznym onigiri oraz bardzo często w ogóle w nim nie występuje.
Może być to na przykład tofu, tuńczyk zmieszany z majonezem w misce z domieszką drobno posiekanych warzyw (marchewki, cebuli), a także inne odmiany ryb na przykład łosoś.

> Kolejnym krokiem będzie uformowanie kształtu naszej potrawy. Jeżeli ryż w dalszym ciągu wydaje się być gorący, przy jego formowaniu można posłużyć się folią spożywczą. Przed rozpoczęciem tego etapu najlepiej jest posypać dłonie niewielką ilością soli lub zamoczyć je wcześniej w wymieszanej z solą wodzie (żeby zapobiec zbytniemu przyklejaniu się ryżu do powierzchni dłoni). Tradycyjnie formuje się przygotowany wcześniej ryż w niewielkie kuleczki lub trójkąt. Przygotowujemy więc takie kuleczki lub trójkąt o średnicy/ szerokości 7-10 centymetrów. Ważne jest tutaj wypracowanie sobie odpowiedniej siły nacisku palców i dłoni na ryż tak, żeby dobrze skleił się on ze sobą i nie stał się zbyt rozmiękły. Jeżeli jednak wolisz, możesz użyć w tym celu odpowiedniego kształtu foremek.

> Jeżeli planujesz dodać do takiego tworu dodatkową zawartość zrób w uformowanym wcześniej onigiri głęboką jednostronną dziurę za pomocą palca, a następnie wypełnij je nadzieniem. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Otwór taki należy później zalepić poprzez nasunięcie na niego warstwy ryżu. Trzeba przy tym uważać, żeby zrobić to z odpowiednią siłą, ażeby wypełnienie nie wysypało się później na przykład podczas jedzenia.

> Najpopularniejsze rodzaje onigiri pokryte są częściowo (lub nawet w całości za pomocą) nori (różnego rodzaju wodorostów). pomaga ono w utrzymaniu onigiri w całości, a także pozwala na jedzenie onigiri bez bezpośredniego kontaktu rąk z ryżem. Nori jest bardzo cienkie, można więc pociąć je za pomocą noża lub nożyczek na wygodne paski istnieje wiele sposobów, za pomocą których owija się je wokół onigiri. Ja jednak proponuje na początek zacząć od klasycznego paska nori umieszczonego na samym jego spodzie, który zapewnia jednoczesnie dobry uchwyt przy jedzeniu. W przypadku tej potrawy bardzo wiele zależy od przygotowującej je osoby, więc rób w tym przypadku jak uważasz. :) Owalne lub okrągłe onigiri najczęściej owija się paskami nori dookoła. W wielu sklepach spotyka się również onigiri w ksztalcie najpopularniejszych postaci z japońskich animacji.

> Po zakończeniu dobrze jest skorzystać z przygotowanych wcześniej ziaren sezamu, którymi w niewielkiej ilości należy posypać przygotowane wcześniej onigiri w celu nadania mu bardziej charakterystycznego smaku. Mogą one wcześniej zostać zmieszane z niewielką ilością soli. Jest to bardzo powszechne w japońskiej kuchni. Jeżeli nie zamierzasz ich używasz, posól tylko delikatnie po powierzchni każde z wykonanych onigiri.

Tak przygotowane onigiri umieść na talerzu, tacce lub w pudełku śniadaniowym. I... smacznego!

Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
LunaNya 7 Listopada 2017r. 1:09
Aż kiedyś spróbuję ;)
2
Diru_Chan 1 Września 2017r. 7:58
Na pewno kiedyś to zrobię! Poza tym, pomocny artykuł. Opisałaś wszystko chyba najdokładniej jak mogłaś, i jak coś zchrzanię to będzie to tylko i wyłącznie moja wina ;) Szkoda tylko że nie dałaś zdjęcia Onigiri w kształcie kulki. Ogólnie artykuł 9.5/10 przez brak zdjęcia, ale to oczywiście można sobie wyszukać w internecie. Myślę że ocena artykułu jest sprawiedliwa ;) Czekam na więcej artykułów z przepisami!
1
kami-kun 25 Sierpnia 2017r. 10:58
ja próbowałem i wyszło mi jakieś nie wiadomo co
:c
0
Astral 30 Sierpnia 2017r. 1:21
Witam! :D

Może będę w stanie w czymś pomóc?
1
Yuuukii_Chan 24 Sierpnia 2017r. 9:12
Kiedyś napewno zrobię! ヽ(´▽`)/
0
Astral 25 Sierpnia 2017r. 1:45
Polecam! :3
1
barthes8 16 Sierpnia 2017r. 17:53
Onigiri, zastanawiałem się nad ich zrobieniem parę miesięcy temu ale jednak lenistwo wygrało...
Ale może ten art mi da jakąś motywacje do zrobienia ich tym razem ;)

Astral ogólnie robiłaś już Onigiri? Czy może tylko jadłaś i postanowiłaś podzielić się przepisem?
0
Astral 21 Sierpnia 2017r. 0:05
Witam!

Tak, zdarzyło mi się już robić (do czego również zachęcam).

Wierzę, że tym razem znajdziesz motywację, czego życzę. :>

Dziękuje za skomentowanie! :D
2
ReiShinoya 16 Sierpnia 2017r. 12:15
Uwielbiam Onigiri <3
Mogę je jeść bez końca :3
W Wawie jest mega dobre <3
5
Fumi 16 Sierpnia 2017r. 10:41
Artykuły o gotowaniu, tradycyjnej kuchni, tudzież zahaczające tematyką o jedzenie są moimi ulubionymi \o/
1
Astral 21 Sierpnia 2017r. 0:04
Tak, to temat praktycznie bez końca. :>
1
Fumi 21 Sierpnia 2017r. 11:42
Grunt to przedstawić go w ciekawy, ale i treściwy sposób \o/
3
Rickamii 16 Sierpnia 2017r. 6:27
Mniam...
3
Astral 16 Sierpnia 2017r. 1:46
No i dobrze. :3
3
Esspi 16 Sierpnia 2017r. 1:19
Ale mi smaka narobił ten artykuł D:
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2025
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.