Nawigacja
Czytelnia » Artykuły » Tanuki
Artykuły
Tanuki
Czy to kot? Czy to szop? NIE! To Tanuki! [Uwaga artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla ludzi wrażliwych i znikome ilości jąder]
Tanuki są niewielkimi puszystymi zwierzątkami zamieszkujące japońskie wyspy Sikoku, Kiusiu i Honsiu. Polskim odpowiednikiem słowa ,,Tanuki” jest ,,Jenot”. Mimo tego, że tanuki jest bardzo podobny do szopa, nie należy do rodziny szopowatych. Został on przydzielony do rodziny psowatych, lecz po dziś dzień naukowcy spierają się w kwestii jego przynależności. Miejmy nadzieję, że spór niedługo zostanie rozwiązany.
Jenota dziś można spotkać nie tylko w Azji, ale i w Europie, gdyż został on sprowadzony ze względu na cenne futro. W Polsce prawdopodobnie wciąż możemy go spotkać w Puszczy Białowieskiej.

Tanuki są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów japońskiej kultury, był bardzo dobrze znany w dawnych czasach, a dziś głównie spotkamy jego podobiznę w formie totemu lub maskotki przynoszącej szczęście.

W legendach znany jest jako mistrz ukrywania, według których potrafi przybrać jakikolwiek kształt np. roślina, przedmiot, a nawet człowiek.
Figurka tanuki posiada osiem atrybutów przynoszące szczęście:
przyjazny uśmiech
-wielki brzuch, którego używa jako bębna
-duży ogon pozwalający utrzymać równowagę
-bambusowy kapelusz chroniący przed kłopotami
-wielkie oczy pomagające uważnie obserwować otoczenie
-butelkę sake
-weksel reprezentujący zaufanie
-ogromne jądra, które symbolizują szczęście w finansach


Cóż jest tutaj rzecz dość mocno przyciągająca uwagę, ale nie dajcie się zmylić, bo to co większość z was bierze za parę bębnów jest jego… ekhem jądrami, którymi z pewnością nie mógłby się wstydzić przed jakąś piękną samiczką .

Dlaczego są takie wielkie?
Przekonanie o ich wielkości powstało dzięki pracy robotników zajmujących się obróbką metalu. Owijali oni złoto w skórę tanuki i ubijali je na cienkie płytki, a od ich wielkości przyjęło się, że ich moszna jest wielkości 8 tatami.
Co to są tatami?
W dawnej Japonii używano mat do pokrywania podłóg, które miały wymiary będące wielokrotnościami 90 cm, a wielkość pomieszczenia określała liczba mogących się w nim pomieścić tatami: typowy sklep miał powierzchnię 5 tatami. Całkiem sporo, aż trudno uwierzyć.


I oczywiście część, której zabraknąć nie mogło, czyli tanuki w anime!

Pom poko (Szopy w natarciu)
Historia opowiada o zgrai tanuki, które dzięki swoim zdolnościom próbują uratować swoje tereny przed zabudowaniem osiedlami. Wyprodukowany w 1994 roku przez studio Ghibli.
Uchouten Kazoku
Tanuki i Tengu żyją w Tokio od lat pośród ludzi nieświadomych ich istnienia. Trzeci syn wpływowej rodziny Yasaburou Shimogamo spędza beztrosko dnie na opiekowaniu się starym tengu i obserwując ludzi dzięki jego zdolnościom. Za spokojem i ciszą stoją jednak bolesne wspomnienia ojca, gdy ten był głową społeczności tanuki został zabity i zjedzony przez piątkowe bractwo. Wyprodukowany w 2008 roku przez studio P.A Works.Więcej znaleźć mi się nie udało, ale jeśli znasz jakieś inne tytuły to nie wahaj się go dodać w komentarzu! \o/

Oceń artykuł:
Przeczytaj więcej o:
Komentarze
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Od najstarszych Strzałka w dół Od najnowszych Strzałka w górę
0
rockcat 17 Września 2018r. 21:37
Uchouten Kazoku oglądałem. Tanuki fajnie wyglądają na zdjęciach, na żywo jeszcze nie widziałem. Dzięki za artykuł Esspi!
1
Zolza-sama 12 Listopada 2017r. 12:45
Jenoty są też w mandze pt. "Miłość, jenoty i inne kłopoty".
2
Ola_Unish 10 Listopada 2017r. 19:22
W Naruto jednoogoniasta wielka bestia jest tanukiem o imieniu Shukaku.

A materiał świetny ^-^
0
Pusinika 5 Listopada 2017r. 8:51
Bardzo ciekawy artykuł *-*
0
Rickamii 1 Października 2017r. 16:57
Łooo! "Pom poko" jest ciekawe ^^
1
barthes8 1 Października 2017r. 14:24
hmm tak powoli zacznę z krytyką!
Marzyłoby mi się więcej tekstu D;
Nie wiem jakoś na on-a ma tak, że za mało często tekstu widzę w artykule (może te obrazki mi to przysłaniają O.o

[Uwaga artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla ludzi wrażliwych i znikome ilości jąder] w sumie dla mnie by to lepiej brzmiało [Uwaga artykuł może zawierać znikome ilości jąder oraz treści nieodpowiednie dla ludzi wrażliwych] albo już po prostu bez tych jąder, bo kogoś może to odrzucić. Pomyśli o jakimś yaoi lub ma nie toleruje tego organu xD

W sumie Jenot, który na zimę nie ma dużego brzucha to umiera z głodu podczas zimy.

Esspi:
W dawnej Japonii używano mat do pokrywania podłóg, które miały wymiary będące wielokrotnościami 90 cm, a wielkość pomieszczenia określała liczba mogących się w nim pomieścić tatami: typowy sklep miał powierzchnię 5 tatami. Całkiem sporo, aż trudno uwierzyć.


To teraz się już nie używa tatami jako miary? czy teraz są mniejsze?
0
Ania-chan 1 Października 2017r. 9:15
Ależ one są sympatyczne! :3 Jadę do Puszczy po jednego i go sobie oswoję, tak jak napisał kolega niżej "da się je łatwo oswoić".
Masz talent do pisania artykułów. Sama się zastanawiam, czy by nie przyjąć redaktorskiej posady na on-a ale prawda jest taka, że nie mam też zbyt dużo czasu. Ocena twojego artykułu : 10/10 :).
0
barthes8 1 Października 2017r. 11:55
Tylko czasem cieżko je znaleźć "Spotkanie z tym drapieżnikiem jest raczej kwestią przypadku niż polowania specjalnie zaplanowanego na to zwierzę"

Tak naprawdę "nie mam czasu" uważam w większości za wymówkę, bo jak się chce to chwilkę każdego dnia mozna znaleźć ;>
0
Esspi 1 Października 2017r. 13:50
Cena za szczeniaka za wszystkimi szczepieniami, odrobaczeniem, książeczką zdrowia i świadectwem pochodzenia z hodowli to około 600 zł. Jeśli masz warunki i podstawową wiedzę to zawsze możesz sobie sprawićć
1
barthes8 1 Października 2017r. 14:25
A do dranie zniewoli te półmityczne stworzenia xD
Chyba, że to jenoty przybierają postać ludzi i sprzedają swoich wrogów lub po prostu te Jenoty są wyszkolone tak, że po jakimś czasie zmieniają postać i uciekają. Dobry to interes ;D
0
barthes8 1 Października 2017r. 1:24
Kto wie może jenoty zostały wybite przez spadające drzewa podczas wycinki Puszczy. Chamy pewnie imigrowały z Białorusi i im nie wyszło to na dobre xD
"Obecnie jenot występuje w prawie całej Polsce – głównie w lasach położonych nad jeziorami i rzekami. Informacje o wzroście liczebności jenota, sprawiły, że w 2001 roku trafił on na listę zwierząt łownych. W przypadku tego zwierzęcia nie obowiązuje okres ochronny, można na nie polować przez cały rok" Ja takie info znalazłem o ich obecności w Polsce.

A co do krytyki to napiszę później, bo teraz mi się nie chce
0
Esspi 1 Października 2017r. 1:39
Ej ej ej, ale co to? Wikipedia?
0
barthes8 1 Października 2017r. 1:54
Nie, w sumie nie sprawdzałem jak prawdomówna była ta strona skąd info.
a tu masz np Koło Łowieckie "Ryś"
ah i gdzieś widziałem komentarz, że je da się łatwo oswoić ;3

btw trzeba zapytać Kirin (no chyba,że na on-a jest jakiś weterynarz od jenotów) czy duże jądra to nie oznaka raka przyrodzenia, bo jak tak to szkoda mi tanukich :/
Nie posiadasz zezwoleń do pisania komentarzy.
Strona fanów japońskiej popkultury On-Anime 2009 - 2022
Napędzana przez autorski skrypt On-Anime 4, wykonany przez jednego z największych leni na świecie.