Najpierw trochę historii i faktów.
Według tradycyjnego japońskiego kalendarza początkiem ery jest każdy raz, gdy nowy cesarz wstępuje na tron. Obecny cesarz Akihito objął tron w 7 stycznia 1989 roku, co daje nam 30 rok ery Heisei(?).
Aktualnie od 1873 roku używa się kalendarza gregoriańskiego, co ciekawe współczesne nazwy miesięcy są zlepkiem liczebnika z przyrostkiem -gatsu (miesiąc) na przykład:
-ichigatsu (pierwszy miesiąc)
-nigatsu (drugi miesiąc)
Oczywiście każdy z miesięcy posiada również nazwy tradycyjne, które są używane w wyjątkowych sytuacjach np. w teatrach, poezji i starszych filmach.
Czas na główny temat.
Nowy Rok określa się mianem Oshogatsu (pierwszy miesiąc w roku), trwa on od 1 do 3 stycznia. Podczas tych dni teoretycznie nie funkcjonują żadne sklepy i firmy, jest to czas na spędzanie tych dni z rodziną i podsumowanie poprzedniego roku.
Przed końcem 31 grudnia powinno złożyć się ofiary bóstwom składające się zazwyczaj z ryb, fasoli, kwiatów i mandarynek.
Przygotowania do Nowego Roku rozpoczynają się od porządków domowych, dzięki któremu domostwo ma zostać oczyszczone ze złych wspomnień. W międzyczasie wyrzuca się, a nawet spala rzeczy związane z przykrymi wspomnieniami, lub najzwyczajniej niepotrzebne graty.
Podczas Nowego Roku możemy dostrzec dużo udekorowanych domów dwoma kado-matsu przed drzwiami, jest to dekoracja wykonana z sosny i bambusa. Japończycy wierzą, że w kado-matsu mieszka bóstwo zwane Toshigami, który zapewnia urodzaj i dobrobyt.
Drugą dekoracją, którą możemy spotkać jest shime-nawa, jest to kompozycja wykonana ze słomy ryżowej. Według wierzeń chroni dom przed złymi duchami.
Teraz czas na który większość z was mogła czekać, czas na jedzenie!
Przed Oshogatsu przygotowuje się potrawy, takie jak mochi- ryżowe ciasteczka, które je się razem z zupą zoni, oraz toso. Alkoholu nie może zabraknąć, a na tą okazję przygotowuje się ostre sake z dodatkiem ziół.
Tradycja nakazuje dzień poprzedzający shogatsu spędzić razem z rodziną. W czasie Nocy Noworocznej odwiedzane są świątynie gdzie odbywa się najważniejsze wydarzenie - 108 uderzeń świątynnych dzwonów, które ma wypędzić stary rok.
Tak jak u nas istnieje wiele zabaw z okazji Nowego Roku, tak i u japończyków powstało parę ciekawych zabaw takich jak:
Hanetsuki - odpowiednik naszego Badmintona, według wierzeń ma wypędzić złe duchy z dzieci
Fukawari (szczęśliwy uśmiech) - gra podobna do przyczepienia osłu ogona, lecz zamiast ogona przyczepiamy części twarzy do szablonu. Mówi się, że “fortuna i szczęście przyjdzie do domu tych, którzy się uśmiechają”
Małe ciekawostki!
1. Yayoi i Satsuki, zapewne słyszałeś gdzieś te dwa imiona podczas swojej przygody z anime nie jeden i zapewne nie ostatni raz. Czy wiesz, że w tradycyjnym kalendarzu miesiąc Yayoi (marzec) oznacza nowe życie; początek wiosny, a Satsuki (maj) oznacza szybki miesiąc?
2. Podczas tak zwanej "popijawy", Japończycy czasem przebierają się za starców?
3. Dzieci w pierwszy dzień roku dostają podarki, zwykle są to pieniądze [no co za szczęściarze]
A co wy uważacie o Oshogatsu? Znacie jeszcze więcej tradycji i zabaw?
A na sam koniec...
Szczęśliwego Nowego Roku!